Beliebte Tags
Schlagwörter

Handlarz węglem Paul Donath

Praca przymusowa na rzecz Rzeszy Niemieckiej była wykonywana nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, kamieniołomach czy fabrykach, ale także w prywatnych gospodarstwach domowych, rolnych oraz małych i średnich przedsiębiorstwach. Jeden z przykładów takiej działalności można znaleźć w następującej lokalizacji: sklep handlarza węglem Donatha znajdował się w czasie II wojny światowej przy Rauschwalder Straße 48a. Chociaż niewiele wiadomo na temat tego miejsca, istnieją dowody w postaci wspomnień byłego jeńca wojennego, który został tymczasowo wcielony do pracy w handlu węglem.

Belg Pierre Angelroth był żołnierzem armii belgijskiej, która musiała poddać się wkrótce po inwazji Wehrmachtu w dniu 28 maja 1940 roku. Angelroth został niemieckim jeńcem wojennym i przybył do obozu przejściowego w Görlitz-Ost, Stammnummer 18562, w dniu 6 czerwca 1940 r. Następnie został zmuszony do pracy w rolnictwie w posiadłościach rodziny Richthofen i był świadkiem założenia obozu koncentracyjnego Groß Rosen (początkowo jako podobóz obozu koncentracyjnego Sachsenhausen) w sierpniu 1940 roku. Angelroth został następnie oddelegowany do oddziału roboczego 2137 w zakładzie węglowym Donath w Görlitz. W prośbie skierowanej do miasta Görlitz w 1975 r., w której prosił o mapy miasta i materiały do napisania swoich wspomnień z życia jako jeniec wojenny i robotnik przymusowy, opisał swoje miejsce pracy w następujący sposób: „Była to [firma Donath] stosunkowo ważny zakład, zajmujący się głównie dystrybucją węgla i innych paliw, transportem i wywozem śmieci na terenie miasta. W związku z tym dużo podróżowałem po mieście z moimi towarzyszami i z czasem dobrze je poznaliśmy“. (Wniosek Pierre’a Angelrotha do miasta Görlitz z dnia 12 maja 1975 r.)

Angelroth wykonał rysunki przedstawiające jego codzienne życie zawodowe, takie jak dostawa węgla w centrum starego miasta Görlitz. Wiemy również o jego doświadczeniach w składzie węgla dzięki ważnej pionierce w ponownej ocenie historii Stalagu VIII A Görlitz, pisarce Hannelore Lauerwald. Wspomnienia Angelrotha można przeczytać w jej książce „Primum vivere“.